Alexander maly

ALEXANDER MALÝ  Psittacula krameri

  • Veľkosť : okolo 40-41 cm
  • Rozlíšenie pohlavia : mladé vtáky sa podobajú na samice.samca môžeme rozoznať podľa obojka ,ktorý sa  objavuje v druhom až treťom roku . niekedy sa prejavujú samci už v prvom roku keď idú do toku .roztiahnu krídla a s vypnutou hruďou sa prechádzajú po bydle pri samici.
  • Povaha : najlepšie je ich chovať po páre.v čase keď nehniezdia ich ja osobne chovám vo väčšej voliére pokope.potom ich rozhadzujem po pároch.
  • Chovateľské zariadenie : čim väčšia voliéra tým lepšie.musia mať pevné pletivo a rám voliéry je vhodnejší železný.na zimu ich dávame dnu .alexander malý nieje stavaný na našu zimu.najčastejšie im omŕzajú nohy.
  • Potrava : dávame im zmes pre stredné papagáje,ktorú dopĺňame o ovocie zeleninu a rôzne trávy.nesmie im chýbať piesok a grit na trávenie +sépiová kosť.
  • Denná činnosť : najradšej sa zdržiavajú na najvyšších miestach voliéry.na zemi sa zdržiavajú zriedka kedy.sú dosť hluční hlavne ak ich niečo vyruší.radi ohrýzajú všetko drevené.
  • Hniezdenie : začínajú hniezdiť v 2-3 rokoch.niekedy nemusí byť samec ani vyfarbený .samica znáša 3-6 vajíčok,z  ktorých sa približne po 22-24 dňoch začínajú liahnuť mlade vtáky.dokrmujú ich obaja rodičia. búdu opúšťajú asi po 8 týždňoch.

 

Alexander malý.
                  (Psittacula krameri)

                                   
Pôvod:
Tieto papagáje pochádzajú zo strednej a severovýchodnej Afriky, sú veľmi rozširené v Afganistane, Indii, Nepále, na Srí - Lanke, v Kuvajte, Iraku, Iráne, no spozorovali ho aj inde.


Popis:

Tento papagáj upúta hlavne svojím výzorom, typickým hlavne pre veľké papagáje.Má

veľký červený zobák, ktorý je pri mladých sfarbený mierne do čierna.Dlhý chvost, ktorý je pri samičkách a mladých jedincoch kratší ako pri dospelých samcoch. Mladé jedince sa podobajú na matku, ale majú kratší chvost a bledšie perie.Rozlišuje sa viacero farebných mutácii, ako sú: modrá, žltá, šedá ale vyskytuje sa aj biela, fialová a škoricová.Tieto mutácie sa odlišujú iba forbou a cenou za ktorú ich kúpite. Ďalšou typickou vlastnosťou je, že dospelí samčekovia majú obojok, ktorý je charakteristycký hlavne pre alexandre.

Správanie:

Sú veľmi spoločenské, preto ich možno chovať aj po viac párov v jednej voliére. Samce upútavajú samičky svojím nápadným hlasným tokom. Sú vhodné tak do veľkých voliér, ako aj do menších, ale vtedy musia byť pravidelne vypúštané na voľný prelet. Malé klietky sú pri ich dĺke tela absolútne nevhodné. Nemajú veľké nároky na chov a sú aj pomerne cenovo dostupné. Upútajú vás svojím správaním, ktoré je typické hlavne pre veľké papagáje, ako napríklad držanie potravy v nohe, výnimočným spevom, s ktorým sa pri malých druhoch nestretnete. Keď sa im však dostatočne nevenujete, hlasno kričia a vyprosujú si pozornosť. Stačí, ak sa im občas prihovoríte alebo ich aspoň na pol hodinu denne vypustíte z klietky. Najväčšiu radosť robí môjmu alexandrovi to, keď mi ukazuje ako vie spievať naučené melódie. Stačí mu niekoľkokrát zapískať melódiu a on si ju zapamätá. Zaspieva ju vtedy, keď to od neho najmenej čakáte.Hneď sa rozosmeje celá rodina.

Odchov mláďat:
Na odchov je vhodná búdka s rozmermi: dĺžka 30cm, šírka 30cm a výška 50cm, vletový otvor s priemerom 9cm. Samička znáša 3až 6 vajec, na ktorých sedí asi 23 dní, kým sa nevyliahnu mladé. Vývoj mláďat trvá asi 6 týždňov, pohlavne dospievajú asi po 18 až 30 mesiacoch. Moje skúsenosti s týmto druhom sú veľmi dobré. Alexander sa nedá porovnaťť s inými malými druhmi. Určite vás upúta amôžem vás ubezpečiť, že pokiaľ máte záujem o papagáje, tak si zabezpečte práve tento druh. Keď si ho kúpite, nebudete ani chvíľku pochybovať, či ste sa rozhodli správne. K vám a do vašej rodiny sa dostane živé striebro, ktoré nebude nudne sedieť na bidielku. Keď si vás obľúbi, tak vám bude oddaný až do konca života, ale ak budete musieť niekde odísť alebo odcestujete na dovolenku, zaobstarajte mu dobrého opatrovateľa. Nebude mu to prekážať a keď sa vrátite, privíta vás so spevom, ktorý je typický hlavne pre samčeka.